17:33
Стане державою з автономією у складі Франції Нова Каледонія

 Нова Каледонія стане державою з автономією у складі Франції. Що відомо про «історичну угоду».

Переговори стосовно майбутнього Нової Каледонії тривали 10 днів і завершилися 12 липня. Французький уряд, групи, що виступають за незалежність архіпелагу, і групи, що виступають проти неї, уклали угоду про створення «Держави Нової Каледонії» в складі Франції з автономним статусом. Це закріплять у французькій конституції.

Про це повідомляє уряд Франції.

«Держава Нова Каледонія в складі Республіки: це ставка на довіру», — написав президент Франції Емманюель Макрон.

Жителі островів зможуть мати подвійне громадянство, Нова Каледонія також отримає повноваження у сфері міжнародних відносин. Нову Каледонію зможуть визнати інші країни.

Важливо, що архіпелаг зможе вести міжнародну діяльність, але з урахуванням інтересів Франції. Париж збереже контроль над обороною, безпекою та правосуддям, хоча Нова Каледонія братиме участь у формуванні політики в цих сферах.

Угода також включає зобовʼязання Франції допомогти економічному розвитку, зокрема в стратегічно важливому для країни нікелевому секторі. Економіка Нової Каледонії базується саме на видобутку нікелю. Окремо сторони планують укласти пакт для зменшення дефіциту бюджету й боргу та зростання зайнятості. Особливу увагу приділять розвитку галузі з видобутку нікелю. Також обіцяють інвестиції в охорону здоров’я, освіту, транспорт, житло й захист довкілля.

За виконанням угоди стежитиме спеціальний комітет. Перед тим як набрати чинності, угоду мають винести на референдум у Новій Каледонії та схвалити голосуванням у парламенті Франції.

Усі умови угоди потім закріплять у новому основному законі, який ухвалять у 2026 році. Закон також зможе змінити назву, прапор чи символіку території, додати хартію місцевих цінностей та окремий кодекс громадянства.

    Франція анексувала Нову Каледонію в 1853 році та надала колонії статус заморської території в 1946-му.
    
Минулого травня на архіпелагу відбулися мітинги корінного населення за незалежність, під час яких загинули 13 людей. Причиною стала реформа, яка дозволила б французам за певних умов голосувати на архіпелазі. Після цього реформу призупинили. Протести коштували території $2 мільярди, що призвело до скорочення 10% її валового внутрішнього продукту. А за новою угодою жителі Нової Каледонії відтепер зможуть голосувати лише після 10 років проживання на архіпелазі.
    
Останній референдум щодо незалежності Нової Каледонії відбувся у 2021 році. Це був третій і завершальний референдум, проведений з 2018 року, і всі вони завершилися відмовою від незалежності. Водночас після голосування 2021 року політичний процес на архіпелазі опинився в глухому куті.  

Канаки — корінне меланезійське населення Нової Каледонії. Вони є найбільшою громадою країни, хоча й становлять менше як половину її населення — 40%. Загалом населення Нової Каледонії — приблизно 300 тисяч людей, пише BBC, а з 1998 року туди переїхали понад 40 тисяч громадян Франції.

Другие интереcные современные новости:

 

Украинские предприниматели, занимающиеся обслуживанием и ремонтом автомобилей, в первую очередь преследуют цель привлечения новой клиентуры.

Новость из рубрики: Бизнес и производство |

Категория: Экономика и финансы | Просмотров: 28 | Добавил: adminA | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
close