00:16
"Привид" древньої мегаплити, яка зникла 20 млн років тому виявили вчені

Давно втрачену тектонічну плиту, яку назвали "понтійською", розміром в чверть розміру Тихого океану, була випадково виявлена вченими, які вивчають стародавні скелі на Борнео.

Понтійська плита зникла близько 20 млн років тому і тепер її знову відкрили вчені. У минулому вона лежала в основі утворення, яке сьогодні стало Південно-Китайським морем.

Плита відома лише за кількома фрагментами гірських порід зі скель Борнео і примарними залишкам її величезної плити, виявленим глибоко в мантії Землі. Колись вона становила чверть розміру Тихого океану. Вчені назвали її "Понтійською плитою", тому що на момент свого існування вона перебувала під однойменним океаном.

Спочатку вчені досліджували Тихоокеанську плиту під Тихим океаном. Тектонічні плити постійно рухаються один проти одного, а кора океанічних плит більш щільна, ніж континентальна. Тому океанічні плити ковзають під континентальні плити в процесі субдукції, і зникають. Однак іноді залишкові камені беруть участь в горотворчих процесах. Ці залишки підказують вченим про місцезнаходження і формуванні древніх плит.

Дослідники намагалися знайти залишки однієї з цих древніх втрачених плит, відомих як плита Фенікса, під час польових робіт на Борнео. Вони хотіли вивчити магнітні властивості гірських порід. Так можна дізнатися, коли і де вони утворилися. Магнітне поле, що оточує Землю, "прив’язується" до каменів, коли вони формуються, і воно змінюється в залежності від широти. Але в цей раз дослідники виявили дещо дивне, коли аналізували зібрані на Борнео породи. Сліди магнітних полів не відповідали іншим зразкам.

Щоб розгадати таємницю, вчені використовували комп’ютерні моделі для дослідження геології регіону за останні 160 млн років. Реконструкція плити показала розрив між тим, що зараз є Південним Китаєм і Борнео. Дослідники виявили, що це місце насправді було зайнято раніше невідомою плитою, яку Ван де Лагемаат і її команда назвали "понтійською".

Реконструкція, опублікована в журналі Gondwana Research, показала — Понтійська плита утворилася щонайменше 160 млн років тому, але, ймовірно, була набагато старшою. Зразки гірських порід, зібрані на Борнео, датуються 135 млн років тому. Колись вона була величезною, але протягом життя неухильно зменшувалася. У підсумку, вона опинилася під Австралійською плитою на півдні і під Китаєм на півночі, зникнувши 20 млн років тому.

Другие интереcные современные новости:

Сушеные дары моря


Возможность длительного хранения, легкость доставки на дальние расстояния, доступная цена и отменные вкусовые качества делают сушеные морепродукты незаменимо быстрой закуской.

Новость из рубрики: Справки и рецепты |

Категория: Стройка и ремонт | Просмотров: 987 | Добавил: adminA | Теги: мегаплита, Привид | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
avatar
close