Кабінет Міністрів схвалив законопроєкт, який змінює момент відкриття декларацій окремих категорій людей, що виконують завдання в інтересах національної безпеки й оборони. Уряд пропонує робити такі декларації публічними не одразу після припинення або скасування воєнного стану, а через один рік.
Ініціатива стосується військовослужбовців, правоохоронців, розвідників та інших осіб, чия діяльність пов’язана з виконанням оборонних завдань. Також у відповідних умовах вона може охоплювати людей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях у зв’язку зі збройною агресією росії.
Декларування не скасовують
Важлива деталь законопроєкту: обов’язок подавати декларацію залишається. Пропозиція уряду стосується лише відкритого публічного доступу до інформації для визначених категорій декларантів.
Аргументом для відтермінування є безпека. Відомості про місце проживання, майновий стан, родину та інші персональні дані можуть бути використані противником для ідентифікації військових або людей, які брали участь у виконанні чутливих завдань.
За чинною логікою спеціального режиму припинення воєнного стану не означає, що ризики для конкретної людини зникають того ж дня. Саме тому уряд пропонує залишити додатковий перехідний період тривалістю один рік.
Уряд говорить про баланс безпеки та прозорості
Після завершення запропонованого відтермінування декларації мають бути відкриті відповідно до визначених законом правил. Таким чином, механізм фінансової прозорості не ліквідовується, а публікація чутливих даних переноситься на пізніший строк.
Для антикорупційної системи це принципове питання, адже відкриті декларації є інструментом громадського контролю. Водночас під час війни держава змушена враховувати, що відкриті реєстри можуть використовувати не лише журналісти й громадські організації, а й ворожі структури.
Запропонований річний період має створити часовий буфер після завершення воєнного стану. Він потрібен для того, щоб люди, які виконували бойові, розвідувальні чи інші чутливі завдання, не втрачали захист одразу в момент зміни правового режиму, коли частина загроз ще може зберігатися.
Поки йдеться про законопроєкт, схвалений Кабміном. Для набуття чинності запропоновані зміни мають пройти парламентську процедуру та бути оформлені відповідно до законодавства. До цього моменту саме урядова ініціатива визначає напрям можливої зміни правил, але ще не є остаточною нормою.